Ohlédni se za stoletím

31.10.2018 Základní škola - Olga Řezníčková

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg8.jpg9.jpg

Ohlédni se za stoletím v Křižanově

 

V rámci oslav 100 let republiky proběhl  13.10.2018 odpoledne  na Základní a mateřské škole Křižanov den otevřených dveří . Žáci školy v rámci projektu OHLÉDNI SE ZA STOLETÍM  výtvarně a literárně zachytili  vzpomínky svých rodičů , prarodičů a členů rodiny na uplynulých 100 let republiky. Výsledky jejich práce včetně fotografií z rodinných archivů tak byly ve škole k vidění. Bylo úžasné si přečíst příběhy a vzpomínky, které díky tomuto projektu nezůstanou zapomenuty.  

Žáci čtvrtých tříd ještě připravili výstavu starých listin, hraček, spotřebičů , kuchyňských potřeb  a dalších věcí z dob minulých.  Někteří malí a možná  i ne úplně malí návštěvníci zřejmě poprvé slyšeli a viděli hrát gramofon.

My, rodiče ze SRPŠ, jsme si ke dni otevřených dveří připravili program o tom, jak si dříve hrávaly děti POJĎME SI HRÁT V ČASE. Děti si mohly zkusit střílet z praku, z luku, hrát čáru, skákat gumu nebo panáka, zkusit si vědomostní kvíz  atd.  Ke každému stanovišti  byla také připravena  otázka pro děti nebo pro doprovázející rodiče, která se týkala historie naší republiky. Cílem nebylo, aby návštěvníci  na všechno uměli odpovědět , ale aby si své znalosti osvěžili nebo se něco nového dozvěděli.  Při odchodu dostaly děti drobnou odměnu a jablíčko ze školní zahrady. Při této příležitosti bychom rádi poděkovali všem sponzorů, kteří nám věnovali odměny pro děti.

Odpoledne se vydařilo. Počasí nám přálo a potěšila nás i velká účast návštěvníků. Je správné, aby škola byla místem nejenom vzdělávání , ale i setkávání lidí, a aby rodiče a učitelé spolu navzájem spolupracovali.  Jde nám přece o stejnou věc: vychovat z našich dětí řádné a odpovědné občany naší vlasti.

 

                                                                                            Za SRPŠ Křižanov Gabriela Vávrová